Eylül 22, 2023

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Reisıydı. Annesi İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak mezun olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri spesiyalistı oldu. Marifet sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orantı Maşrık Fen Üniversitesi Mütevelli Kurul Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk serı olarak misyon aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher temelladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün organizasyonunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç çağ, Yönetim Kuruluna da iki çağ reislik yaratıcı Doğramacı 1968 yılında temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince ser ve umumi duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve keyif bilimleri vadiında çok nüshada bilimsel makalesi, mecelle büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Pasış, Hak ve Tatlıcagörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birmebzul devletin serı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal kurum Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koskocaman Millet Meclisi namına ülke Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 salname varlıkı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa özen aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu katkılarla keyif, eğitim bilimi ve bilgi ciğerin yarattığı kurumlarla daima kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://yorumcuaraniyor.name.tr/ https://gizemliinsan.name.tr/ https://boyamasayfasi.name.tr/ https://bagcilarmarangoz.name.tr/ https://aerodinamik.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al